Haber

AB Rusya’ya yönelik 9’uncu yaptırım paketini hazırlıyor

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, AB’nin Rusya’ya karşı 9’uncu yaptırım paketi hazırlığı içinde olduğunu belirterek “Eminim ki çok yakında G7 ve diğer büyük ortaklarla Rus petrolü için küresel tavan fiyatı onaylayacağız.” dedi.

Von der Leyen, Bauhaus etkinliği için ziyaret ettiği Finlandiya’nın başşehri Helsinki’de Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Estonya Başbakanı Kaja Kallas ve İsveç Başbakan Yardımcısı Ebba Busch ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna halkının Rusya’nın hücumları nedeniyle kışı elektriksiz geçirmek zorunda kaldığını belirten von der Leyen, “Bebekler, ebeveynleri, büyükanne ve büyükbabaları karanlıktalar ve donuyorlar. Bu barbarca saldırıları şiddetle kınıyorum. Bunlar savaş suçu.” değerlendirmesini yaptı.

Von der Leyen, “Bugün 9’uncu yaptırım paketi üzerinde son süratle çalıştığımızı ilan edebilirim. Eminim ki çok yakında G7 ve diğer büyük ortaklarla Rus petrolü için küresel tavan fiyatı onaylayacağız.” diye konuştu.

Bauhaus etkinliği

AB’nin “Yeşil Mutabakat”ı dahilindeki “Yeni Avrupa Bauhaus’u” Teşebbüsü, yapı dalında iklim değişikliğiyle uğraş için karbon-nötr ve biyo bazlı gereçlerin kullanılmasını öngörüyor.

Bu kapsamda bilim insanları, dizayncılar, inşaat uzmanları, ormancılık dalı temsilcileri sürdürülebilir tahlilleri tartışmak için Helsinki’de bir ortaya geldi.

Von der Leyen, Marin, Kallas ve Busch, aktiflikle ilgili değerlendirmelerinde bir yandan biyoçeşitliliği koruma ederken başka yandan yenilenebilir kaynaklara geçiş ve güçte bağımlılıktan kurtulma üzere maksatlar çerçevesinde yapı bölümünde ormanların ekonomik kıymetinden faydalanılması gerektiği görüşünü paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu