Ekonomi

Altının gram fiyatı 1.128 lira seviyesinden işlem görüyor.

Yeni güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, 10:45’lik prestijiyle bir önceki kapanışın yüzde 0,53 üzerinde 1.128 liradan işlem görüyor. Bire bir dakikada çeyrek altın 1.850 liradan, Cumhuriyet altını 7.500 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı dün yüzde 0,5 düşerek günü 1.854 dolardan kapattı ve şu an 1.860 dolardan işlem görüyor.

ANALİSTLERİN GÜNDEMİ

Analistler, küresel piyasalarda merkez bankalarının para politikasına ilişkin belirsizliklerin ve ekonomiye ilişkin dalgalanmaların devam ettiğini belirterek, yatırımcıların odak noktasında ABD’de bugün açıklanacak enflasyon verilerinin olduğuna dikkat çekti.

ABD’de yıllık enflasyon Aralık 2022’de yüzde 6,5 ile yaklaşık bir yılın en düşük seviyesi oldu. Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) yıllık artışın Ocak ayında yüzde 6,2’ye gerilemesi bekleniyor.

Beklenenden yüksek bir TÜFE verisinin ABD Merkez Bankası’nın daha güçlü bir faiz artışına başvuracağı yönündeki beklentileri artıracağını belirten analistler, bugün Euro Bölgesi’nde de büyüme verilerinin takip edileceğini söylediler. Analistler, altının ons fiyatında teknik açıdan 1.830 doların destek, 1.890 doların ise direnç konumunda olduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu