Ekonomi

Archegos’un kurucusu Bill Hwang ceza davasına başlıyor

NEW YORK – Archegos Capital Management’ın kurucusu Bill Hwang, 2021 yılında 36 milyar dolarlık özel yatırım şirketinin dramatik çöküşünün ardından bugün ceza davasının başlangıcı için mahkemeye çıktı. Archegos’un çöküşü küresel bankaları 10 milyar dolar gibi şaşırtıcı bir zarara uğrattı ve son yılların en önemli finansal patlamalarından biri haline geldi.

Çocukken Güney Kore’den göç eden Hwang, 1996-2001 yılları arasında merhum milyarder Julian Robertson tarafından kurulan bir hedge fonu olan Tiger Management’ta çalışarak finans dünyasına adım attı. Robertson’ın desteğiyle 2001 yılında kendi hedge fonu Tiger Asia Management’ı kuran Hwang, Robertson’ın desteğiyle fon kuran ve Tiger Cubs olarak adlandırılan yatırımcıların arasına katıldı.

Mevzuatla ilgili sorunlarla karşılaştıktan sonra Hwang, 2012 yılında Tiger Asia Management’ı kapattı ve Çin banka hisselerinin yasadışı alım satımlarıyla ilgili olarak telgraf dolandırıcılığı suçunu kabul etti. Ayrıca ABD’li yetkililerle içeriden öğrenenlerin ticareti suçlamalarını 44 milyon $ karşılığında çözdü. Hwang 2013 yılında Tiger Asia’yı bir aile ofisine dönüştürdü ve Archegos Capital Management olarak yeniden markalaştırdı.

Archegos’un çöküşü Mart 2020’de, Hwang’ın COVID-19 salgını sırasında Manhattan’daki dairesinden, Wall Street bankalarıyla işlem gören türevler aracılığıyla medya devi ViacomCBS (NASDAQ:PARA) dahil olmak üzere belirli menkul kıymetlerde önemli pozisyonlar oluşturmaya başlamasıyla başladı. Bu işlemler, doğrudan sahiplik veya kamuya açıklama ihtiyacı olmadan kaldıraçlı hisseler toplamasına olanak sağladı.

Mart 2021’de ViacomCBS tarafından yapılan bir hisse satışı, hisse fiyatının düşmesine neden olarak Archegos için bir krizi tetikledi. Firma, swaplarda artan risk için bankalardan gelen teminat çağrılarını karşılayacak likiditeden yoksundu. Bu likidite sıkışıklığı, bankaların Hwang’ın swaplarını destekleyen hisse senetlerini likide etmelerine yol açarak hem Archegos hem de şimdi UBS’in bir parçası olan Credit Suisse ve Nomura Holdings (NYSE: NMR) dahil olmak üzere kredi verenleri için önemli kayıplara neden oldu.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Kayıplar arttıkça, SEC gibi düzenleyiciler fonun çöküşünü araştırmaya başladı. Nisan 2022’de federal savcılar Hwang’ı haraç toplama, menkul kıymet dolandırıcılığı ve piyasa manipülasyonu da dahil olmak üzere 11 suçla itham etti. Archegos’un eski finans müdürü Patrick Halligan ise haraç toplama ve banka dolandırıcılığı da dahil olmak üzere üç suçla itham edildi. Hem Hwang hem de Halligan suçlamaları kabul etmediler ve kefaletle serbest bırakıldılar.

Bugün başlayan duruşmada Hwang ve Halligan’ın, hükümetin yeni bir piyasa manipülasyonu teorisi uygulayarak aşırıya kaçtığını savunarak savcılığın davasına itiraz etmesi bekleniyor. Hwang ve Archegos, SEC’in firmanın ticaretinin nasıl aldatıcı olduğunu veya yasal takas işlemlerinin piyasa fiyatlarını nasıl etkilediğini yeterince göstermediğini iddia etti.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu