Haber

Bayraklı Belediyesi ‘Yeşil Gelecek’ için harekete geçti

Bayraklı Belediyesi, Avrupa Birliği merkezli “Yeşil bir gelecek için şehir eşleştirme” programına kabul edildi. Proje; Portekiz’in Portimao Belediyesi, İsmat Üniversitesi ve İzmir’den Ekonomi Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilecek. Bu kapsamda belediyeler kardeş olacak ve yeşil gelecek, sürdürülebilirlik, doğa ve çevre temalı projeler üretilecektir. Bayraklı’nın iklim uyumu eylem planı hazırlanacak, iklim değişikliği ve kalkınma konusunda yerel stratejiler geliştirilecek.

PORTEKİZ’DEN BAYRAKLI’YA KARDEŞ BELEDİYE

Avrupa kentlerinin ortasında diyalogların geliştirilmesi ve Bayraklı’ya daha yeşil bir gelecek sağlanmasını içeren Avrupa Birliği Projesi’ne kabul edilen Bayraklı Belediyesi, ilçenin geleceği için harekete geçti. Bayraklı Belediyesi bu kapsamda Portekiz’den Portimao Belediyesi, Portekiz-İsmat Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi ile işbirliği yapacak. ‘Sürdürülebilir Tüketim İçin Pratik ve Pedagojik Deneyim’ isimli proje ile belediyeler kardeş olacak; Doğa, çevre, iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma planları gibi konularda ortak projeler üretilecek. 12 ay sürecek ve tamamı AB tarafından finanse edilecek hibe programına Bayraklı Sosyal Aktivite Merkezi’nden 100 öğrenci ve aileleri takviye verecek. Bayraklı Belediyesi, yeşil anlaşma, iklim uyum planı ve iklim çalışmalarında projeleri izleyecek ve değerlendirecek. Lojistik sağlanması ve eğitim seminerleri düzenlenmesi açısından da projeye katkı sağlayacaktır. İki ülke arasındaki diyaloğu geliştirmeyi amaçlayan proje, küresel ısınma ve iklim krizi konularında farkındalık yaratacak. Proje önümüzdeki aylarda hayata geçecek.

HEDEF: DAHA YAŞANABİLİR DÜNYA

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Bayraklı’nın geleceğini düşünerek hareket ediyor, geleceğe daha yeşil bir ilçe bırakmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda içinde yer aldığımız Avrupa Birliği projesi ile iki ülke arasındaki diyaloğu artırmayı ve daha yaşanabilir bir dünya için ortak projeler üretmeyi hedefliyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

lacin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu