Haber

Bisikletçiler Cumhuriyetin 100’üncü yılında “İstiklal Yürüyüşü” gerçekleştirdi

Kurtuluş Savaşı sırasında deniz yoluyla İnebolu Limanı’na gelen mühimmatların cepheye nakledildiği tarihi İstiklal Yolu üzerinde motosikletlerle “5. İstiklal Yolculuğu” gerçekleştirildi.

37 Sürücü Kastamonu Motosiklet Kulübü Derneği’nin Cumhuriyetin 100’üncü yılı münasebetiyle 340 kilometrelik parkurda düzenlediği İstiklal Yarışı, İnebolu Limanı’ndan başladı.

Burada düzenlenen törende Türk bayrağı, İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay tarafından 37 Sürücü Kastamonu Motosiklet Kulübü Derneği Başkanı Fatih Peker’e teslim edildi. Bayrağın teslim edilmesinin ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Motosikletliler yola çıkarak Çankırı’ya ulaştı.

37 Sürücü Kastamonu Motosiklet Kulübü Derneği Başkanı Fatih Peker, gazetecilere, düzenledikleri 5’inci Kurtuluş Yarışı’nın Çankırı ayağında olduklarını söyledi.

Türkiye’nin tek İstiklal Madalyası sahibi ilçesi olan İnebolu’dan yola çıktıklarını hatırlatan Peker, “Tıpkı tarihte olduğu gibi sembolik mühimmatımızı aldık, demir atlarımıza bindik ve ‘5. İstiklal Yürüyüşü’ne başladık. Küre Dağları’ndan Kastamonu merkezine ulaşan Ilgaz, “Kaytonlu birliklerin Kastamonu’dan Çankırı’ya mühimmat ulaştırdığı Dağlardaki Derbent Şehitliği’nde bayrak Çankırı’ya nakledildi.” dedi.

Hedeflerinin Ankara Ulus’taki eski Meclis binası olduğunu belirten Peker, “İstiklal Yürüyüşü toplamda 340 kilometrelik bir yol. İstiklal Yolunu bu şekilde yaşatmaya çalışıyoruz. Çok şükür İstiklal Yürüyüşümüzü gerçekleştirdik. Bu yıl Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı. Çok mutluyuz, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı kutlu olsun.” dedi.

Geziye Ankara’dan katılan Meliha Şahin de etkinliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kastamonulu motosikletçi Burak Yumukoğlu, Cumhuriyetin 100. yılında motosikletçiler olarak Kurtuluş Savaşı sırasında mühimmatın taşındığı yoldan geçeceklerini ve bugün Anıtkabir’e ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Motosiklet sürücüleri Çankırı kent merkezinde sağlık kontrolünden geçtikten sonra Ankara’ya doğru yola çıktı.

cardak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu