Haber

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars’ın 14 köyünü etkileyen sel felaketiyle ilgili sorular sordu.

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars’ın 14 köyünü etkileyen sel felaketiyle ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya, “Köylerde hasar tespit çalışması yapıldı mı? Paylaşımlı ve kiralık taşınmazların tarım sigortasından yararlandırılması için çalışmanız var mı? Bu konuda mağdur olan çiftçilerimiz için ne gibi önlemler alındı? Zarar gören çiftçilerimize ayni ve nakdi yardım yapılmasına yönelik bir çalışmanız var mı?”

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars’ın 14 köyünü etkisi altına alan sel felaketini Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunan Alp, şunları söyledi:

TARIM VE HAYVANCILIKLA HAYATINI KURAN KÖYLÜLER ÜRETİMİ DURDURMAYA GELDİ”

“? 24-25.07.2023 tarihleri ​​arasında Kars’ın Selim ve Sarıkamış ilçelerinde dolu ve sel felaketi yaşandı. Selim ilçesinin Kırkpınar, Cavlak, Alisofu, Kekeç, Koşapınar, Büyükdere, Büyükoluklu, Yamaçlı, Akpınar, Yeşiltepe ve Sarıkamış ilçelerinde de dolu ve sel meydana geldi. “Bizim Söz konusu köylerdeki çiftçiler, önemli miktarda zarar olması nedeniyle değerli kayıplara uğradılar. Çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlayan köylülerimiz son yıllarda girdi maliyetlerinin artması nedeniyle üretimi neredeyse durma noktasına geldi.”

Alp, Bakan Yumaklı’ya şu soruları sordu:

“- Ortakale’ye bağlı Kırkpınar, Cavlak, Alisofu, Kekeç, Koşapınar, Büyükdere, Büyükoluklu, Yamaçlı, Akpınar, Yeşiltepe ve Sarıkamış köylerinde, Selim ilçesine bağlı Kayılıboğaz, Koçoğlu ve Güllüce köylerinde hasar tespiti yapıldı mı?

Hisseli ve kiralık gayrimenkullerin tarım sigortasından yararlanabilmesi için herhangi bir çalışmanız var mı? Bu konuda mağdur olan çiftçilerimiz ile ilgili ne gibi önlemler alındı?

Kırkpınar, Cavlak, Alisofu, Kekeç, Koşapınar, Büyükdere, Büyükoluklu, Yamaçlı, Akpınar, Yeşiltepe, Sarıkamış ilçesi, Ortakale, Kayılıboğaz, Koçoğlu köylerindeki çiftçilerimize birebir ve nakdi yardım yapılması konusunda çalışmalarınız var mı? ve Selim semtindeki Güllüce?”

Kaynak: ANKA / Siyaset

golbasiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu