Ekonomi

Çin’de üretici fiyatları Kasım ayında da gerilemeye devam etti.

Çin’de geçen ay tüketici fiyatları yıllık bazda yüzde 1,6 artarken, üretici fiyatları Ekim’in ardından Kasım ayında da yüzde 1,3 gerileyerek gerilemeye devam etti.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (UIB), ülkedeki fiyat artışlarına ilişkin Kasım ayı verilerini yayınladı. Buna göre, Çin’de Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 0,2 azalırken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 arttı.

Ülkede Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ise yıllık bazda yüzde 1,3 azaldı. Ekim ayında ÜFE de bire bir oranında gerileyerek Aralık 2020’den bu yana ilk kez düşüş kaydetti.

Ekim ayında yüzde 2,1 olan yıllık enflasyonun Kasım ayında yüzde 1,6’ya gerilemesini sürdürmesi dikkat çekicidir.

Ekonomik aktivite daralmanın eşiğinde

Çin’de imalat ve imalat dışı sektörlere ilişkin öncü ekonomik aktivite verileri Kasım ayında büyüme eşiğinin altında kaldı.

Ulusal İstatistik Bürosu (UIB) tarafından yayınlanan Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), bir önceki aya göre imalat sektöründe 1,2 puan azalarak 48, imalat dışı segmentlerde ise 2 puan azalarak 46,7 oldu. .

Ekonomi ve finans haber servisi Caixin tarafından açıklanan ve hizmetler sektöründeki ekonomik aktivitenin barometresi olarak görülen Çin Genel Hizmetler İş Aktivitesi Endeksi, Kasım ayında bir önceki aya göre 1,7 puan azalarak 46,7 oldu.

PMI endekslerinde 50’nin üzerindeki fiyatlar ekonomik faaliyetlerde artışa, altındaki fiyatlar ise düşüşe işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu