Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Francis ile görüştü

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Papa Francis ile telefonda görüştü. Görüşmede İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalar ve bölgede giderek ciddileşen insan hakları ihlalleri ele alındı.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katolik Hıristiyanların ruhani lideri ve Vatikan Başkanı Papa Francis ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalar ve bölgede giderek ciddileşen insan hakları ihlalleri ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in hiçbir kutsal metinde yeri olmayan Gazze baskınlarının katliam boyutuna ulaştığını, uluslararası toplumun yaşananları görmezden gelmesinin insanlık ayıbı olduğunu, tüm devletlerin seslerini yükseltmeleri gerektiğini ifade etti. bu insanlık trajedisi.

Erdoğan, üç semavi dinin kutsal mekânlarına ev sahipliği yapan bölgede kalıcı barışın ancak 1967 sınırları içerisinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi açıdan bütünleşmiş bir Filistin devletinin kurulmasıyla mümkün olacağını söyledi. Türkiye’nin Gazze’ye insani ve tıbbi yardım ulaştırılması konusunda büyük çaba sarf ettiğini belirten Erdoğan, yardımların sivillere kesintisiz ulaştırılması için herkesin bu çabalara aktif olarak destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu