Haber

Depremde Mahsur Kalan ve Kolu Kesilen Genç Üniversite Sınavına Hazırlanıyor

KAHRAMANMARAŞ’taki büyük depremde kolu kesilen ve 3. gününde enkaz altından çıkarılan Büşra Sarıgüzel (18), üniversite sınavına hazırlanıyor. Sarıgüzel, “Hukuk fakültesine girip avukat olacağım. Bu güvensiz yapıları yapanlara büyük bir ders vermek için mücadele edeceğim. Depremden etkilenen, mağdur olan insanlara destek olacağım.”

Kahramanmaraş merkezli depreme annesi ve kız kardeşleriyle birlikte yaşadığı evde yakalanan Büşra Sarıgüzel, 3. günde ekipler tarafından enkazdan çıkarıldı. Depremde annesini, kız kardeşini ve yeğenini kaybeden Sarıgüzel’in kaldırıldığı hastanede sağ kolu kesildi. Sarıgüzel, buradan Adana’ya giderek beyin sarsıntısı geçiren gençlere ücretsiz protez ve ortez ile psiko-sosyal destek sağlayan Çukurova Üniversitesi Çocuk Güzellik Merkezi’nde tedavi görmeye başladı. Koluna protez uygulanan Büşra, hem protez eğitimine hem de psikiyatri seanslarına devam ediyor.

‘Bina üzerimize çöktü’

Büşra Sarıgüzel, “6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta depreme yakalandım. Tek duyduğum annem ve kız kardeşimin son sesleriydi. Son nefeslerini verdiklerini duydum. Duvarların patladığını görünce hemen kız kardeşime sarıldım. Bina üzerimize çöktü. Diğer odada bulunan annemi ve diğer kız kardeşimi kaybettik. 3 gün enkaz altında kaldım. “5,5 metre yükseklikten çıkarıldım. Yanımda olan kız kardeşim de kurtuldu. 8 ay hastanede tedavi gördüm. Daha sonra protezimi yaptırmak için Çocuk Fitness Merkezi ile görüştüm ve tedavim burada devam ediyor. Fizik tedaviden sosyal aktivitelere, konaklamaya kadar bizi mutlu etmek için ellerinden geleni yapıyorlar” diye konuştu.

‘KAHRAMANMARAŞ HALA KIRIŞIKLIKTA’

MEB Açıköğretim Lisesi son sınıf öğrencisi Sarıgüzel, “Kahramanmaraş hâlâ harabe; gittim gördüm. Memleketim değil. Benim gibi çok insan mağdur oldu. Yapı güvenliği olmayan birçok binada çok sayıda can kaybı yaşandı” dedi. Ben de onlardan biriyim, kendi sağlığımdan endişe ediyorum.” “İki ailemi de kaybettim. Şu anda üniversiteye hazırlanıyorum. Hukuk fakültesine girip avukat olacağım. Bu inançsız yapıları inşa edenlere büyük bir ders vermeye çalışacağım. Etkilenen ve mağdur olan insanlara destek olacağım. Depremden dolayı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu