Haber

İspanya’daki Stadyumlarda Filistin’e Destek Artıyor

İspanya’da stadyumlarda İsrail ve Filistin bayraklarının asılması yasak olsa da birçok kulübün taraftarları bu yasağı Filistin lehine ihlal ediyor.

Son olarak İspanya 1. Futbol Ligi’nin (La Liga) 13. haftasında dün oynanan Athletic Bilbao-Celta Vigo maçında Filistin bayrakları açıldı ve skorborddan barış davetleri yapıldı.

Maçın başında Athletic Bilbao Kulübü’nün girişimiyle skor tabelasına “İnsan hakları, uluslararası hukuk, barış” yazılırken, Birleşmiş Milletler’in Gazze’de kabul ettiği “Düşmanlıkları sona erdirmek için acil, kalıcı, sürdürülebilir ateşkes” yazıldı. Milletler (BM) 27 Ekim’de Genel Kurul’da. mesajı yayımlandı.

Athletic Bilbao ve Celta Vigo kulüplerinin Gazze Şeridi’nde barış istediği belirtilirken, bazı taraftarlar da tribünlerden alkış alan bu girişime Filistin bayrağı açarak destek verdi.

Öte yandan Real Sociedad taraftarları, 8 Kasım’da Portekiz’in Benfica takımıyla Şampiyonlar Ligi’nde karşılaşacakları maç öncesinde Filistin’e tribünden destek gösterdi.

Kale arkasında tribünlerde bulunan Real Sociedad’ın aşırı soldaki animasyon grubundan yaklaşık 20 kişi, beyaz önlük ve yüzlerinde maskeyle tribünlere girdi. Önce üzerlerine kanı simgeleyen kırmızı boya döktüler, ardından Filistin bayraklarını açtılar.

Real Sociedad taraftarları, Ekim ortasında Filistin bayrağı açtığı için bir taraftarın polis tarafından stat dışına çıkarılması ve 21 Ekim’de oynanan Mallorca maçında kalabalık bir grubun Filistin bayrağını açması tepkilerini artırdı.

İspanya stadyumlarında Filistin’e yönelik bireysel girişimler diğer bazı maçlarda da devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu