Ekonomi

Japonya Bankası Son On Yılın En Yüksek Devlet Tahvili Getirilerini Düşürmek İçin Müdahalede Bulundu

Japonya Merkez Bankası (BOJ), on yılın en yüksek seviyelerine ulaşan Japon devlet tahvili (JGB) getirilerindeki artışı durdurmak amacıyla Salı günü beklenmedik bir tahvil alım operasyonu başlattı. Merkez bankasının teklifi, Çarşamba gününden itibaren vadeleri beş ila 10 yılın ortasında olan 300 milyar yen (2,00 milyar dolar) ve 10 ila 25 yılın ortasında vadeleri olan ilave 100 milyar yenlik tahvil satın almayı içeriyordu.

Bu hamle, BOJ’un günlük %1 sabit oran üzerinden sınırsız miktarda JGB satın alma teklifine ek olarak yapılıyor. BOJ’un açıklamasının ardından 10 yıllık JGB getirisi Pazartesi günkü kapanış seviyesi olan %0,86’dan (Temmuz 2013’ten bu yana en yüksek seviye) değişmeden kaldı ve 0,5 baz puan düşerek %0,855’e geriledi.

Japonya getirilerindeki artış, ABD Hazine tahvili getirilerindeki benzer yükselişten etkilendi; gösterge 10 yıllık tahvil bir gecede %5’in üzerine çıkarak 16 yılın en yüksek seviyesine çıktı. BOJ, Temmuz ayının sonlarında beklenmedik bir şekilde yaptığı politika ayarlaması olan getiri eğrisi kontrolleri (YCC) kapsamında 10 yıllık getiriyi %1’de tutuyor. Getirilerin bu seviyenin oldukça altında kalmasına rağmen merkez bankası artış hızını yavaşlatmak için defalarca müdahale etti.

BOJ bir sonraki politikasını 31 Ekim 2023’te belirleyecek. Bugünkü döviz kuruyla 1 dolar, 149.6500 yene denk geliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu