Haber

Katar, çatışmalar nedeniyle vatandaşlarını Sudan’dan tahliye ediyor

Katar, ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında çatışmaların yaşandığı Sudan’daki tüm vatandaşlarını tahliye ettiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Majid bin Muhammed el-Ansari yerel basına yaptığı açıklamada, “Sudan’daki tüm Katar vatandaşları tahliye edildi.” ifadesini kullandı.

Sudan’da ateşkes istediklerini belirten Ansari, barışçıl çözüm ve diyalog çağrısında bulunarak, krizin diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde 15 Nisan sabahı ordu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı.

“HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile HDK arasındaki anlaşmazlık son aylarda sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı tasfiye ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bunun üzerine harekete geçeceklerini açıkladı. temel.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çatışmalarda 400’den fazla insan hayatını kaybetti.

HDK, bayramın ilk gününden itibaren 72 saatlik “insani” ateşkes uygulayacaklarını, akşam saatlerinde ise ordu uluslararası çevrelerin ateşkes davetine uyacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu