Haber

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: İmalatçı firmalara destekler artacak

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin kalkınma hedefleri doğrultusunda üretim yapan firmalara verdikleri desteği artıracaklarını söyledi. Bakan Kacır, “Türk ekonomisinin geleceğini Ar-Ge, inovasyon ve ihracat belirleyecek. Kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda destek limitlerimizi yeniden belirliyoruz. Bu hafta KOSGEB İcra Komitesi’ni topluyoruz. Destek tedbirlerini en az yüzde 100 artırın.”

Bursa İş Dünyası ile İstişare Toplantısı BTSO Ana Hizmet Binasında gerçekleştirildi. Toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa milletvekilleri, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Yönetim Kurulu ve meclis üyeleri ile Bursa iş dünyası temsilcileri katıldı.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Bursa’nın güçlü bir üretim şehri olduğunu söyledi. İzmir İktisat Kongresi’nde alınan kararların ardından Sümerbank, İpek Fabrikası ve Türkiye’de ilk olan Bursa Organize Sanayi Bölgesi gibi yatırımların kentte hayata geçirildiğini anlatan Burkay, “Bursa’mızın büyük bir ivme kazanmış olması, Bugün sanayideki güçlü şehir kimliği o dönemde atılan adımların sonucudur.” “Bugün atacağımız adımlar önümüzdeki 50 yılımızı şekillendirecek” dedi.

‘SANAYİ ALANLARINI GENİŞLETMEYİ HEDEFLİYORUZ’

Burkay’ın ardından iş dünyası temsilcilerinin görüş, öneri ve taleplerini dinleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bursa’nın Türkiye ekonomisinin lokomotif şehirleri arasında yer aldığını söyledi. Türkiye genelinde büyük sanayi havzaları oluşturacaklarını belirten Bakan Kacır, hem Bursa’da mevcut sanayi alanlarını genişletmeyi hem de şehri depreme hazırlayacak bölgeler oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’de bölgesel kalkınma atılımına ihtiyaç olduğunu belirten Bakan Kacır, kalkınma ajanslarının sahip oldukları nitelikli insan kaynağıyla daha fazla görev ve sorumluluk üstlenmesi gerektiğine inandığını kaydetti. Yatırım teşvik uygulamalarında kapsamlı bir dönüşüme hazırlandıklarını belirten Bakan Kacır, “Bu dönüşümü gerçekleştirirken atacağımız birçok adımdan biri de Türkiye’de ‘Bölgesel Kalkınma Hamlesi Programı’dır. Geçtiğimiz dönemde Teknoloji Harekatı’na başladık. – Odaklı Sanayi Hamlesi. Biz o programdan çok faydalandık. Bu programı şimdi daha da güçlendirerek sürdürüyoruz. Geçen yıl 750’ye yakın başvurunun 180’ine destek verdik. Bu 180 başvuruyla desteklediğimiz projeler hayata geçtiğinde yani 3 milyar dolarlık yatırım ve Ar-Ge projesi tamamlandığında Türkiye’nin yıllık cari açığının 7 milyar dolar azalacağını düşünüyoruz.”Bunun kapatıcı etkisi olacağını öngörüyoruz. Bu programın yanında Bölgesel Kalkınma Programını da getireceğiz” dedi.

‘KALKINMA AJANSLARININ YAPISI DEĞİŞİYOR’

Bakan Kacır, “Her bölge, asıl odaklandığı alanlarda yatırım yarışına girecek” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şirketlerimiz, tıpkı endüstriyel atakta olduğu gibi, kalkınma ajanslarımızın ve bölge müdürlerimizin uyumuyla, özel sektör aracılığıyla doğru yatırımlardan güçlü bir şekilde yararlanma fırsatına sahip olacak. Hedefleri vereceğiz, proje alanlarını belirleyeceğiz. diğer yatırımlardan ayrılarak bu alandaki özel sektör yatırımlarını tekli veya kümelenmiş olarak destekleyecektir. Kalkınma ajansları bulundukları bölge ve şehirlerde önümüzdeki 10 yılı planlayan bir yapıya sahip olacak. Dünya standartlarında.”

Üretici firmaların en önemli destek mekanizmalarından biri olan KOSGEB’de limitlerin artırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Kacır, “Türk ekonomisinin geleceğini Ar-Ge, inovasyon ve ihracat belirleyecek. Kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda destek limitlerimizi belirliyoruz. Bu hafta KOSGEB İcra Komitesi olarak destek miktarlarını en az yüzde 100 artırmayı hedefliyoruz. Teşvik uygulamamızdaki kapsamlı reformla da dijital ve yeşil dönüşüme çok güçlü bir destek sağlayacağız. Şirketlerimizi yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm merkezleri olarak ilan edeceğiz. 5 yıllık yol haritalarına sahip olacaklar. Mevcut dijital olgunluk seviyeleri belirlenecek. Bu alanda Ar-Ge teşviklerine benzer bir modeli hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

‘TEŞVİKLERDE FAİZ DESTEKLERİ ARTIYOR’

Bakan Kacır, Bakanlık olarak tüm teşviklerde faiz sübvansiyonlarını ciddi oranda artıracaklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Biz de bunun hazırlıklarını yaptık. Strateji Bütçe Müdürlüğümüzle de benzer bir yaklaşım içerisindeyiz. İnşallah yakın zamanda tüm bölgesel ve stratejik teşviklerde faiz ve temettü katkılarını çok önemli bir seviyeye getireceğiz. Tabii mevcut para politikası da buna bağlı. Enflasyonla mücadeleye ve fiyat istikrarına odaklanmış durumda, her zaman birlikteyiz.” Biz bu politikayı destekliyoruz. Ama bir konuda Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve diğer bakanlarımızla da aynı fikirdeyiz. Yatırım kredilerindeki faiz oranlarını mutlaka düşürmemiz lazım. Bunu yapmanın ideal yolu teşvikte güçlü faiz oranı temettü takviyeleri sağlamaktır. İnşallah yakın zamanda bu çalışma duyurulacaktır. Yatırımcılara yönelik faiz oranları bizim desteğimizdir. “Bu sayede mevcut seviyeden daha düşük bir seviyede olacak.”

‘MESLEKİ EĞİTİM ÖZEL SEKTÖR ÜZERİNDEN GÜÇLENDİRİLECEK’

Bakan Kacır, yatırım teşviklerinde firmaların mesleki eğitime verdiği desteği de dikkate alarak planlama yaptıklarını belirterek, “Mesleki eğitimde yetkinlik ihtiyaçları çok hızlı değişiyor. Dolayısıyla bu dönüşüme ancak özel sektörümüz öncülük edebilir. Sadece okullarda verdiğimiz eğitimlerle bu görevi yerine getirmemiz mümkün değil. Ancak bu görevden özel sektörümüz sorumludur.” Biz bu işe istediğimiz ölçüde sahip çıkmıyoruz. Çok güzel meslek okullarımız var. OSB’lerde kurulmuş çok güzel meslek okullarımız var. Ancak büyük markalarımız bu işe istediğimiz kadar çabuk sahiplenmiyor. Artık onların da bunu sahiplenmesini sağlayacağız. Büyük markalarımız yatırım teşvikleri alırken düzenli olarak bu teşvikleri alacaklar. Aldıkları teşviklerin belli bir kısmını elinde tutacaklar. “Onayımızla gerçekleştirecekleri eğitim faaliyetlerine vakit ayırmaları gerekecek. Biz de bu onayları mesleki eğitime öncelik vererek vereceğiz. Bunun bir örneğini savunma sanayinde yaşadık. Tarihimizde ilk kez, Türkiye’de meslek liselerine tam puanla öğrenci kabul eden örneklerin örnekleri geçen yıl ortaya çıktı” dedi.

BTSO’nun mesleki eğitim alanındaki çalışmalarının Türkiye’ye örnek teşkil ettiğini belirten Bakan Kacır, BUTGEM bünyesinde hayata geçirilen merkezle yeni nesil araçlara nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Bakan Kacır, “Bursa’daki Togg gibi diğer dünya markalarının da yeni nesil araçlar üretmesini istiyoruz. Gerek üniversitede gerekse BTSO’nun eğitim merkezlerinde bu alanda mesleki eğitim alanında yapılan çalışmaların çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. BTSO’yu tebrik ediyorum. Önümüzdeki dönemde yeni gelecekler gelecek.” Markalarla olan bu işbirliklerimizi daha da güçlendireceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu