Ekonomi

Türkiye’nin en yüksek barajı olan Yusufeli, su tutmaya başladı

Türkiye’nin en yüksek barajı olan, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı merasim ile su tutmaya başladı.

Limak’tan yapılan açıklamaya göre, kurulu gücü 558 megavat olan Yusufeli Barajı ve HES’in Türkiye iktisadına katkısının yıllık 5 milyar TL olması bekleniyor.

Toplam 275 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, “Çift Eğrilikli İnce Beton Kemer” kategorisinde ise dünyanın 5’inci yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı merasim ile su tutmaya başladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü denetimi ve uyumuyla Limak İnşaat tarafından imali üstlenilen ve büsbütün Türk mühendisler ile inşaat çalışmaları yürütülen Yusufeli Barajı ve HES Projesi, Artvin ili hudutları içerisinde, Çoruh ırmağı üzerinde yer alıyor.

Süper yüksek baraj kategorisinde yer alan Yusufeli Barajı, sahanın jeolojik ve topografik yapısı nedeniyle projeye mahsus ileri mühendislik teknolojileri geliştirilerek inşa edildi. Bu yeni uygulamalar ile dünya baraj literatürüne de değerli katkılar yaptı.

Yusufeli Barajı ve HES Projesi, 2 milyar 130 milyon metreküp depolama hacmi ile yıllık 1 milyar 888 milyon kilovatsaat güç üretim kapasitesine sahip olacak. Mansabında yer alan öteki barajlar da dikkate alındığında bu sayı 2 milyar 250 milyon kilovatsaat bedeline ulaşacak.

Çalışan sayısı 7 bini aştı

Gövde beton hacmi 4 milyon metreküp olan Yusufeli Barajı’nda, günlük ortalama beton döküm ölçüsü 7 bin metreküp oldu ve dünyada bu kategorideki barajlar ile kıyaslandığında değerli bir rekora imza atıldı. Baraj alanında toplam kapasitesi saatte 800 metreküpe ulaşan beton santralleri, ön soğutma ve ısıtma tesisleri ile iklim ve sıcaklık üzere durumlardan etkilenmeksizin her şartta beton üretebildi. Projenin değişik safhalarında toplam 7 bini aşkın işçi, barajı tamamlamak ve ülke iktisadına kazandırmak için gece gündüz çalıştı.

Yusufeli Barajı ve HES projesinde beton santrallerinden baraj gövdesine beton transferi sağlamak için kablolu vinç ve beton konveyör sınırı eş vakitli olarak kullanıldı. Kret kotunda heyeti olan ana beton santralinden alınan betonun transferi kablolu vinçler ile sağlandı. Kablolu vinçlerin her biri 28 ton taşıma kapasiteli 3 çizgi ile çalıştı. Taşınan kovaların her biri ise 9 metreküp beton taşıma kapasitesine sahipti.

69,2 km relokasyon yolu yapıldı

Mansap batardosu üzerinde şurası olan beton santrallerinden alınan beton ise saatte 200 metreküp beton taşıma kapasiteli beton konveyör çizgisi ile baraj gövdesine ulaştırıldı.

Yeraltında yapılan santral binasında bulunan üç ünite ile toplamda 558 megavat heyeti güce sahip projede, hidromekanik ve elektromekanik montaj işleri ile beton döküm faaliyetleri ise eş vakitli olarak gerçekleştirildi.

Yusufeli Barajı’nın su tutması ile, mevcut etraf ve irtibat yolları su altında kalacağından üretimi mecburî hale gelen relokasyon yolları da proje kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü denetim ve uyumuyla tamamlandı.

Mevcut yolların relokasyonu kapsamında, yol standartlarının uygunlaştırılması, seyahat müddetinin kısaltılması, yol aralığının azaltılması, trafik kazalarının azaltılıp can ve mal güvenliğinin artırılması amaçlanarak toplam 69,2 km uzunluğunda yol yapıldı.

Yusufeli Barajı ve HES relokasyon yolları projesi, toplam uzunluğu 58 kilometre olan 39 adet tünel, 4 tanesi özel tasarım olmak üzere toplam uzunluğu 3,6 kilometre olan 19 adet köprü, çeşitli uzunluk ve ebatlarda sanat yapısı ve 17 adet kavşaktan oluşuyor. Proje kapsamında 5,5 milyon metreküp tünel hafriyatı, 9 milyon metreküp açık hafriyat, 1,8 milyon metreküp beton, 93 bin ton demir, 555 bin ton mekanik dolgu, 345 bin ton asfalt imalatı yapıldı.

Relokasyon yolları projesinde, Yusufeli ilçe merkezinde inşaatı devam eden Yusufeli Merkez Viyadüğü haricinde tüm üretim çalışmaları tamamlanarak yollar trafiğe açıldı.

Baraj mühendisliği açısından dünyanın en değerli projelerinden birisi olarak gösterilen Yusufeli Barajı ve HES, ülkemiz mühendisliğinin öz kaynakları ve özgün tahlilleri ile geldiği noktayı tüm dünyaya kanıtladı.

Baraj ile ilgili temel bilgiler ise şu biçimde:

“Baraj Yeri – Doğu Karadeniz Bölgesinde Artvin’in 70 kilometre güney batısında Çoruh Irmağı üzerinde, Baraj Tipi – Çift eğrilikli ince beton kemer, Temelden Yükseklik – 275 metre, Heyeti Gücü – 558 MWi, Toplam Güç – 1 milyar 888 milyon kWh/yıl, Toplam Depolama Hacmi – 2 milyar 130 milyon metreküp, Temel Berbat – 440 metre, Talveg Kotu- 495 metre, Kret Berbat – 715 metre, Kret Uzunluğu – 540 metre, Kret Genişliği – 8 metre, Santral Binası Tipi – Mantar kesitli yer altı santrali, Şurası Güç – 558 MW (3 ünite x 186 MW), Cebri Boru Tipi – Gömülü çelik kaplamalı, Türbin Tipi – Düşey şaftlı Francis, Şalt Alanı Tipi – Gaz yalıtımlı şalt, Transformatör Bloğu Tipi – Yer altı tipi”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu