Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) BIST 30 endeksine dayalı Nisan kontratı güne yüzde 0,3 artışla 6.115,25 puandan başladı.

Nisan vadeli endeks sözleşmesi, açılış seansında önceki seans kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 6.115,25’te işlem gördü.

Dün alım rotası izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 1,9 üzerinde 6.095,25 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında yükselişini sürdürerek 6.122,00 puana ulaştı.

Analistler, dünya genelinde para politikalarına ilişkin belirsizliklerin sürmesiyle birlikte küresel piyasaların karışık bir seyir izlediğini belirtti.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, dün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde Yarıyıl Para Politikası Raporu’na ilişkin sunumuna devam ederek, bankanın 21 Mart’ta gerçekleştireceği toplantıya ilişkin herhangi bir karar almadıklarını belirtti. -22 ve açıklanacak verilerin analiz edileceği. söylenmiş.

Söz konusu gelişmelerle birlikte para piyasası fiyatlamalarında bu ayki toplantıda 50 baz puanlık faiz artışı olasılığı yüzde 79’a yükselirken, Mayıs ve Haziran aylarındaki toplantılarda 25 baz puanlık faiz artışı kesin olarak görülüyor.

Analistler, bugün yurt içinde para ve banka istatistikleri ile yurt dışında ABD’de haftalık işsizlik uygulamalarının takip edileceğini belirterek, teknik olarak 6.150 ve 6.250 seviyelerinin direnç, 6.000 puanın ise takviye konumunda olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu