Haber

Binalar yıkılıyor, tarihi surlar ortaya çıkıyor

Osmangazi Belediyesi’nin Hisar İçi’nde yaptığı çalışmalar kentin tarihini yine gün yüzüne çıkarıyor. Kavaklı Mahallesi’nde geçtiğimiz yıl meydana gelen toprak kayması sonucu ziyan gören riskli yapıların yıkım çalışmalarında sona gelindi.

Bursa’nın tarihi ve kültürel mirasının korunup geleceğe taşınmasında bugüne kadar pek çok örnek projeye imza atan Osmangazi Belediyesi, Kavaklı Mahallesi’nde farklı bir çalışmayı hayata geçiriyor. Geçtiğimiz yıl meydana gelen toprak kayması sonucu ziyan gören riskli yapılar, kamulaştırma çalışmalarının akabinde Osmangazi Belediyesi tarafından tek tek yıkılıyor. Hisar-Üftade Kentsel Tasarım Proje Uygulaması kapsamında bir taraftan tehlike arz eden binalar ortadan kalkarken, öteki taraftan bilhassa inanç turizmi ismine Bursa’nın kıymetli bir ziyaret güzergâhı olan Üftade Tekkesi de, daha görünür bir pozisyona kavuşuyor.

Her yıkımın akabinde yeni bir tarihi şekillenmenin yaşandığı Kavaklı’daki çalışmaları yerinde inceleyen Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, bölgeyi riskli yapılardan kurtarırken, birebir vakitte tarihi dokuyu da ortaya çıkardıklarını belirtti.

Surlar Riskli Yapılardan Temizlendi

Üftade Tekkesi’nin etrafını güzelleştirecek yıkımların akabinde uygulanacak yeni projeyle birlikte Bursa’ya yeni bir toplumsal donatı alanı kazandırılacağını tabir eden Lider Dündar, “Geçtiğimiz yıl Mart ayında yaşanan toprak kayması sonucunda bu bölge riskli alan ilan edilmişti. Olayın çabucak akabinde Osmangazi Belediyesi olarak bölgedeki riskli binalarda kamulaştırma çalışmalarına başladık. 239 bağımsız kısımdan 220’si ile mutabakat sağladık. Kamulaştırma çalışmaları için de hak sahiplerine bugüne kadar 50 milyon TL’ye yakın ödeme yaptık. Bugün itibariyle sur üzerindeki yapıların tamamı yıkılmış oldu. Pak Cadde üzerindeki binaların yıkımları da ağır bir formda sürüyor. İnşallah, kısa bir müddet içinde bitirdiğimizde buradaki tarihi doku ve sur duvarları büsbütün ortaya çıkacak. İnanç turizmi açısından çok değerli bir nokta olan bu bölgemize gelen beşerler, daha rahat bir ortamda ziyaretlerini gerçekleştirebilecekler. Bölgeyi ziyaret eden vatandaşların, Bursa’nın eşsiz görüntüsü eşliğinde nefes alacakları projemizin Bursa’mıza iyi olmasını diliyorum.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu