Haber

İran ile Suudi Arabistan arasında Pekin’de tarihi anlaşma

İran ve Suudi Arabistan, ortak mutabakat zaptı imzalayarak, iki ülke büyükelçiliklerinin yeniden açılması, karşılıklı uçuşların yeniden başlaması ve ülke vatandaşlarına vize verilmesinin kolaylaştırılması gibi birçok konuda anlaştıklarını açıkladı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Çin’in başkenti Pekin’de bir araya geldi. İki tarafın ortasında gerçekleşen görüşmede Pekin’de imzalanan normalleşme anlaşmasının karşılıklı güven ve iş birliği ile genişletilmesi ve anlaşmanın istikrar, güvenlik ve istikrara yardımcı olacak şekilde uygulanması gerektiği vurgulandı. ve bölgenin kalkınması. İkili görüşmenin ardından Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang’ın da katılımıyla iki ülke arasındaki işbirliğinin genişletilmesindeki tüm sakıncaları ortadan kaldırmak için 2001 yılında iki ülke arasında ve yine 1998 yılında yine Orta Asya’da imzalanan güvenlik anlaşması imzalandı. iki ülke ekonomi, ticaret, yatırım, teknoloji, bilim ve kültür ile sporalanlarını kapsayan mutabakat zaptılarının uygulanması konusunda anlaşmaya varmıştır.

İmzalanan anlaşmanın süresi içinde, iki ülkenin Cidde ve Meşhed şehirlerindeki büyükelçilik ve konsolosluklarının yeniden açılması, karşılıklı uçuşların başlatılması da dahil olmak üzere, iki ülke arasındaki işbirliğinin genişletilmesinin önündeki tüm engellerin kaldırılmasına yönelik birçok konuda anlaşmaya varıldı. ve iki ülke vatandaşlarına vize verilmesini kolaylaştırmak. .

İran ve Suudi Arabistan diplomatik ilişkiler başlatma kararı aldı

Çin’in başkenti Pekin’de 10 Mart’ta gerçekleştirilen görüşmenin ardından İran ve Suudi Arabistan, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 7 yıl aradan sonra yeniden başlatılması konusunda anlaşmıştı. Varılan mutabakat kapsamında, İran ve Suudi Arabistan’ın diplomatik çıkarlarının iki ay içinde yeniden başlatılacağı ve iki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçilik ve temsilciliklerini açacağı belirtildi. – TAHRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu