Ekonomi

Küresel piyasalarda karışık seyir hakim

Dünya genelinde merkez bankalarının bu hafta açıklayacakları para politikası kararları ve yoğun veri gündemi fiyatlamayı zorlaştırıyor.

Fed’in yarın politika faizini 25 baz puan artıracağı kesinleşirken, politika metninden alınacak sinyaller ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının piyasalar tarafında etkili olması bekleniyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalar, Banka’nın yıl sonuna kadar iki kez faiz indirimine gidebileceğini düşündürse de, söz konusu fiyatlamaların gelecekteki gelişmelere göre değişebileceği konuşuluyor.

Öte yandan yoğun bilgi haftasında Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam sayısı ekonominin gidişatı hakkında ipucu vermesi açısından büyük değer taşırken, ülkedeki bankacılık krizinin yatışması da cabası. risk algısını aşındırır.

ABD Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) dün First Republic Bank’ın kapatıldığını ve varlıklarının ABD’nin en büyük bankalarından biri olan JPMorgan Chase tarafından satın alınacağını duyurdu.

ABD’de bilanço devir hızı devam ederken Apple, Coinbase, Ford, Uber, Pfizer ve Moderna bu hafta bilançolarını açıklaması beklenen şirketlerin başında geliyor.

Ülkede açıklanan makroekonomik bilgiler karışık sinyaller üretmeye devam ediyor. Buna göre, Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) imalat endeksi Nisan ayında 47,1 ile piyasa beklentilerinin üzerinde gelse de imalat sanayindeki daralma devam etti.

Söz konusu belirsizlikler emtia fiyatlarında yön arayışına neden olurken, Brent petrolün varil fiyatı 79,2 dolar, altının ons fiyatı 1.982 dolardan işlem görüyor.

Dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,04, Dow Jones endeksi yüzde 0,14 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,11 düştü. ABD’de endeks vadeli kontratları yeni güne karışık hareketlerle başladı.

AVRUPA

Dün tatil nedeniyle kapalı olan Avrupa borsalarında endeks vadeli işlem sözleşmeleri haftaya yükselişle başlarken, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu hafta açıklayacağı para politikası kararları ve ECB Lideri Christine’in açıklamaları Lagarde toplantısının ardından yatırımcıların ilgi odağında.

ECB’nin Perşembe günü faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı kesin olarak kabul edilirken, 50 baz puanlık bir artırım ihtimali devam ediyor. Banka’nın yıl sonuna kadar toplamda 75 baz puan faiz artırması bekleniyor.

Analistler, bugünün makroekonomik veri takviminde Euro Bölgesi’nde açıklanacak enflasyon verilerinin yer aldığını hatırlatarak, söz konusu verilerin AMB’nin para politikası kararları üzerinde etkili olması nedeniyle söz konusu verilerin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini söyledi.

Cuma günü Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,77, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,50 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,10 yükselirken, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,30 düştü.

ASYA

Fed öncesi Asya’daki yatırımcıların temkinli davranması dikkat çekiyor.

Avustralya Merkez Bankası (RBA), beklentilerin aksine politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 3,85’e yükseltti. Bankadan yapılan açıklamada, gerekirse faiz artışlarının devam edeceği belirtildi.

Çin’de piyasaların Perşembe gününe kadar kapalı olmasına karşın, Pazar günü açıklanan imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) 49,2’ye gerileyerek imalat sanayinde daralmaya işaret etmesi ekonomiye ilişkin endişeleri güçlendirdi.

Kapanışa yakın, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,1, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,5 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,7 yükseldi.

İÇ PAZARLAR

Cuma günü satış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi, günü önceki kapanışın yüzde 3,58 üzerinde 4.617,93 puandan tamamladı.

Dün yatay bir seyirle 19.4580’de kapanan Dolar/TL bugün bankalararası piyasa açılışında 19.4640’ta işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt içi ve yurt dışı imalat sanayi PMI bilgilerinin, Euro Bölgesi’nde TÜFE ve ABD’de JOLTS verilerinin, açık iş sayısı ve fabrika siparişlerinin takip edileceğini belirtti. dikkat.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu