Haber

Merhum Ekonomi Gazetecisi Osman Saffet Arolat kimdir? Osman Arolat’ın Eserleri ve Çalıştığı Gazeteler

Benim Ekonomim, Nasıl Bir Ekonomi dergisinin Genel Yayın Yönetmeni ve deneyimli gazeteci Osman Saffet Arolat hayatını kaybetti. Ekonomi yayıncılığına büyük katkı sağlayan deneyimli ismin vefatı medya çevrelerinde üzüntüyle karşılandı. Peki Osman Saffet Arolat kimdir? Osman Arolat kaç yaşındaydı?

22 Ekim’den bu yana Koç Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören duayen gazeteci Osman Saffet Arolat, gece 04.30 sıralarında yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve 81 yaşında hayatını kaybetti.

Ekonomi Genel Yayın Yönetmeni Osman Arolat hangi gazetede çalışıyordu? Osman Saffet Arolat kimdir?

1942 yılında Ankara’da doğan Osman Saffet Arolat, şair Ali Mümtaz Arolat’ın oğludur. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da alan Arolat, eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde tamamladı.

Üniversite yıllarında gençlik hareketlerinde yer alan Arolat, eylemlere katılırken broşür, poster ve sendika gazeteleri hazırladı. 1962 yılında Ankara’da Öncü gazetesinde amatör gazeteci olarak çalışmaya başlayan Arolat, bir süre ANT dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı.

Arolat yazılarından dolayı yargılandı ve tutuklandı. Aynı zamanda haber ajansı, yabancı radyo muhabirliği ve televizyonculuk da yapan Arolat, Dünya Gazetesi’nin Yayın Direktörlüğü görevini üstlendi ve son olarak grup halinde ayırdıkları Ekonomim veya Nasıl Bir İktisat gazetesinin kuruluşunda görev aldı. ve ölümüne kadar yazı işleri müdürü olarak görevine devam etti.

Osman Saffet Arolat, anılarını “Yüce Babıali Anılarım” ve “Bir Genç Liderin Anıları” kitap serisinde toplarken, son olarak 2021 yılında “Cumhuriyetin Yaratıcı Kahramanları” kitabını yayımladı.

Vefatına kadar Türk ve dünya siyasetiyle yakından ilgilenen Arolat için 1 Kasım Çarşamba günü saat 11.00’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde anma töreni düzenlenecek.

Arolat’ın cenazesi, 1 Kasım’da Zincirlikuyu Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak, 2 Kasım Perşembe günü öğle namazının ardından Çanakkale Assos Behram Kalesi Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ayrıca duayen ekonomi yazarı Osman Saffet Arolat’ın vefatı nedeniyle taziye mesajı yayınladı. Mesajda, “Üyemiz Nasıl Ekonomi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Saffet Arolat’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Gazetecilik yapan ve gazetecilik yapan Osman Saffet Arolat’ın ailesine başsağlığı dileriz. Uzun yıllardır yazar olarak ve basın camiamız için.”

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin yayımladığı mesajda, “Ekonomi Gazetesi Baş Yazarı, usta gazeteci Osman Saffet Arolat’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ekonomi Gazetecileri Derneği üyesi ve Yaşam Boyu Onur Ödülü sahibi Arolat, öncü katkılarda bulundu. Ekonomi gazeteciliğinin ülkemizde gelişmesi için büyük çaba sarf ediyoruz. Büyüklerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Başta Ekonomi ailesi olmak üzere sevenlerine başsağlığı diliyoruz.”

mutkihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu