Teknoloji

Microsoft isteyerek kendini ifşa etti… 3 milyon dolar para cezası ödemek zorunda kaldı!

OFAC (Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi), 2023’ün ilk çeyreğinde yalnızca bir mutabakat duyurdu. OFAC, Microsoft’a karşı büyük bir dava ve bir ABD para hizmeti şirketi olan Uphold HQ’ya (“Uphold”) karşı iki büyük dava duyurdu.

MICROSOFT İDDİAYI KABUL ETTİ!

Microsoft, OFAC’ın Küba, İran, Suriye ve Ukrayna/Rusya ile ilgili yaptırım programlarını ihlal ederek yaptırım uygulanan yargı bölgelerine ve Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlara (“SDN’ler – Yazılım Tanımlı Ağlar) yasa dışı hizmet ve yazılım ihracatı için 3,3 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

İHLALLERİN ÇOĞU RUSYA VE UKRAYNA’DA GERÇEKLEŞTİ

İhlallerin çoğu, Ukrayna’nın Kırım bölgesinde yerleşik yasaklı Rus kuruluşları veya bireyleri içeriyor. Şirket, Microsoft’un ürünlerinin yasaklı taraflarca kullanımını tespit edemediğini ve engelleyemediğini belirterek suçlu bulundu.

“Microsoft gönüllü olarak ihlalleri açıkladı”

Microsoft bu davranışı gönüllü olarak açıklamıştır. OFAC aynı zamanda Microsoft’un “önemli düzeltici önlemler” da anılır. OFAC ile Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Dairesi’nin ortak soruşturma ve koordineli inceleme yürüttüğü belirtildi.

1.339 İHLAL SÜRECİ TESPİT EDİLDİ

Temmuz 2012 ortasından Nisan 2019 ortasına kadar Microsoft, yazılım lisansı satışları, Amerika Birleşik Devletleri ve İrlanda’daki sunuculardan ve sistemlerden yazılım lisanslarının SDN’lere etkinleştirilmesi, Küba, İran, Suriye, Rusya ve Ukrayna’nın Kırım’ında engellenen bireyler ve diğer son kullanıcılar bölge, hizmetlerin ve/veya ilgili hizmetlerin sağlanması nedeniyle birden fazla yaptırım programını ihlal eden 1.339 süreci engelleyemedi.

Bu satışların ve ilgili hizmetlerin toplam maliyeti 12,2 milyon dolar olarak biliniyor.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu