İş

Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu: Ticaret hacmi hedefi 10 milyar dolar

Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu toplantısında açıklama yapan Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Suudi Arabistan ile ikili ticaret hacmimiz 2023 yılında 6,8 milyar dolara ulaştı. Ticaret hacminde 2 yılda yüzde 50’ye yakın artış yaşandı” Ticaret hacmimiz dengeli ve bunu hızla arttırıp kısa vadede 10 milyar doların üzerine çıkmanın gerçekçi bir hedef olduğuna inanıyoruz.Geçen yıl Suudi Arabistan’dan ülkemize gelen turist sayısında geçen yılla karşılaştırıldığında yüzde 65 artış yaşandı. Geçen yıl 830 bine ulaşmıştık. Bu sayıyı 1 milyona, hatta üstüne çıkarmamız gerekiyor.” dedi.

DEİK Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu, Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkilere değinen Yılmaz, “İkili ticaret hacmimiz 2023’te 6,8 milyar dolara ulaştı. Burada 2 yılda ticaret hacminde yüzde 50’ye yakın bir artış var. Ticaretimizi artırarak ticaretimizi artırıyoruz” dedi. hacmi dengeli ve hızlı bir şekilde kısa vadede 10 milyar dolara ulaşacak.” “Doların üzerine çıkarmanın gerçekçi bir hedef olduğuna inanıyoruz. Orta vadeli hedefimiz, ikili ticaretimizde sektörel çeşitlendirme yaparak 30 milyar dolara ulaşmak ve bunun ötesine geçmek. Suudi şirketleri bugüne kadar Türkiye’ye 2 milyar dolar yatırım yaptı.” dedi.

Programa Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid bin Abdulaziz Al Falih, Suudi Arabistan Turizm Bakanı Ahmed Al Khateeb, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu ve iş dünyasının önemli isimleri katıldı.

“Suudi Arabistan ile ikili ticaret hacmimiz 2023’te 6,8 milyar dolara ulaştı”

Türkiye ve Suudi Arabistan ile ilişkilerimizin yeni döneminde ticari ilişkilerimizi iki ülkenin potansiyeline yakışır seviyelere getirmeye çalıştıklarını belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Liderlerimizin gösterdiği güçlü siyasi irade sayesinde , ikili ticari bağlantılarımızı geliştirme yönünde önemli adımlar attık. Suudi Kamu Yatırım Fonu ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi” “Türkiye’nin başlattığı yakın temas ve işbirliğinin ülkelerimize büyük ekonomik faydalar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

“Uluslararası doğrudan yatırımlar önemli”

Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayan en temel unsurlardan birinin uluslararası doğrudan yatırımlar olduğunu belirten Yılmaz, “Uluslararası yatırımlar, ülkemiz ekonomisinin büyümesini, teknolojik dönüşümünü, nitelikli istihdamın oluşmasını ve ihracatımızın artmasını doğrudan etkiledi. Özellikle salgın sonrası dönemde uluslararası araştırmaların sonuçlarından yararlanan Türkiye, “Hem arz hem de yatırım yeri olarak öne çıkıyor. Uluslararası yatırımlar kapsamında teknoloji, savunma, yenilenebilir enerji, petro-kimya, finans, turizm, konut gibi çeşitli branşlar yatırımcılara fırsatlar sunuyor” dedi.

Yılmaz, “Suudi Arabistan’dan yatırımcılara hitap eden sektörler arasında kimya, makine, yiyecek içecek işleme, otomotiv, havacılık, ilaç ve biyoteknoloji, tıbbi cihaz ve malzemeler, askeri üretim, yenilenebilir enerji, inşaat malzemeleri ve madencilik alt sektörleri yer alıyor. “Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun (PIF) yatırım vizyonuna uygun Türk şirketlerinin fizibilitesini her alanda değerlendirmek için işbirliğine açığız” dedi.

“Suudi 2030 Vizyonunun bölgeye büyük ekonomik faydalar getireceğine inanıyorum”

Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonuna ilişkin konuşan Yılmaz, “Yakından takip ettiğimiz 2030 Vizyonu ile Suudi Arabistan ekonomisini çeşitlendirmeyi, petrole bağımlılığını azaltmayı ve daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeyi hedefliyor. Türkiye Yüzyılı ve 2053 vizyonlarımız ile Suudi 2030” Vizyon “Bölgeye büyük ekonomik faydalar sağlayacağına inanıyorum. 3,3 trilyon dolarlık yatırım içeren Suudi 2030 Vizyonu kapsamında Neom, Diriyah Gate, Qiddiya ve Kızıldeniz Projesi gibi mega projelerinizde şirketlerimizin aktif rol almasını istiyoruz.”

“Suudi Arabistan değer itibarıyla ülkemizin en çok proje üstlendiği 6’ncı ülkedir.”

Suudi Arabistan’ın müteahhitlik sektörü açısından dünyanın en önemli ülkelerinden biri olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Türk müteahhitler bugüne kadar Suudi Arabistan’da 27,6 milyar dolar değerinde 402 proje üstlendi. Bu rakamlarla Suudi Arabistan dünyanın 6 ülkesi arasında yer alıyor. Ülkemizin değer açısından en fazla projeye imza attığı yer burası.” “Bu bakımdan özellikle Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu aracılığıyla finanse edilen dev projelerde Türk müteahhitlerin beceri ve kalitesinden faydalanmakta fayda görüyoruz. “Yeşil Anlaşma”nın Suudi 2030 Vizyonu kapsamındaki hedeflerinizle son derece uyumlu olduğunu belirterek, “İş modellerini daha sürdürülebilir bir geleceğe yönelik yeniden yapılandırıyoruz” dedi.

“Suudi Arabistan’dan ülkemize gelen turist sayısı yüzde 65 arttı”

Kültür ve Turizm alanında iş birliğinin geliştirilmesine önem verdiklerini belirten Yılmaz, “Suudi yetkililerin Türk vatandaşlarının elektronik vize başvurusu yapmasına olanak tanıyan yeni düzenlemeleri hayata geçirmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu büyük katkı sağlayacaktır. İş insanlarımızın vize sorunlarının çözülmesi için geçen yıl Suudi Arabistan’dan Türkiye’den ülkemize gelen turist sayısı geçen yıla göre yüzde 65 artarak 830 bine ulaştı. Bu sayıyı 1 milyona çıkarmamız lazım ya da Suudi Arabistan’da düzenlenecek World Expo 2030’a pek çok saygın Türk firması katılacak ve Türkiye’yi saygın pavyonumuzla temsil edeceğiz. Konuşmasını, “Sahadaki iş birliğimizi artırmak istiyoruz” diyerek tamamladı. Ülkelerimiz arasında mega projeler.” – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu